Motordan Islık Sesi Gelmesinin Nedeni Ne Olabilir?

Aracınızdan gelen sesler belli arızaların göstergesi olabilir. Bu nedenle bu seslerin anlamlarını ve nedenini bilmeniz oluşabilecek büyük hasarların ve masrafların önüne geçmenizi sağlayacaktır.

Sıkça sorulan sorulardan biri olan motordan gelen ıslık sesinin nedeni nedirMotordan gelen ıslık sesi ne gibi arızaların göstergesi olabilir? sizler için yanıtladık.

            Araç turbo aksama sahipse ve turbodan ıslık sesine gelmesi gibi bir sorun yaşıyorsanız, bu durum aracınızda sonradan oluşan bir arızanın göstergesidir. Öncelikle araç motorundan gelen ıslık sesinin rölantideyken mi yoksa yüksek devirde aracınızı kullanırken mi geldiğini tespit etmeniz gerekmektedir. Eğer araç motorundan gelen ıslık sesi rölantideyken geliyorsa muhtemelen sorun motor ile alakalı değildir. Ancak triger gergi bilyesi, klima pompası veya şarj dinamosu bilyesi vb. bilye bulunan aksamlarla alakalı bir sorun yaşıyor olabilirsiniz. 

Aracınız yüksek devirdeyken ses geliyorsa bu turbo aksamında bir kaçak veya kopma olduğunun göstergesi olabilir. Bu gibi bir durumda aracınızı mümkün olduğunca çabuk yetkili servise götürmeniz gerekmektedir.